Лікування ПТСР і інших стрес-розладів в Полтаві

Посттравматичний стресовий розлад

Після початку бойових дій на території України питання виникнення посттравматичного стресового розладу (ПТСР) придбав актуальності і розголосу. Хоча ПТСР – лише один з представників психоневрологічних розладів, обумовлених стресовій подією.

Можливі стрес-розлади з точки зору психіатрії:

  • розлади адаптації
  • Короткочасна або пролонгована депресивна реакція
  • Гостра реакція на стрес
  • ПТСР

Крім порушення нормального повноцінного життєвого укладу , важким наслідком стрес-розладів може бути суїцид. У разі тривалого перебігу таких розладів можливий розвиток хронічно зміненої особистості.

Як вже сказано вище , об’єднуючим фактором для даних розладів є стресовий подія. Це може бути несподівана, раптова, одноразова психотравмирующая ситуація, а може бути комплекс повторюваних психотравмуючих подій.

Психотравми , які призводять до перерахованих психоневрологічних розладів, можна віднести практично будь-який стрес-подія, з яким людина надає особисту значимість. Для кого-то це може бути новина про смерть близької людини, пограбування, перенесення хвороби, а для кого-то досить розлучення або конфлікту на роботі.

Причини ПТСР

Відмітною є лише ПТСР , де психотравма пов’язана з безпосередньою загрозою життю або здоров’ю особистості, наприклад природні катаклізми (повені, пожежа), автокатастрофи, бойові дії, тортури, згвалтування, сімейне насильство або свідоцтво смерті іншої людини. Вважається, що психотравми нанесені іншими людьми є найбільш загрозливими.

Важливо не тільки сила і тривалість психотравмуючої ситуації, а й особисті якості людини, його внутрішні та зовнішні ресурси задіяні для подолання стресу.

Навіть зазвичай сильні особистості в певний час можуть надмірно зреагувати на стресові події, якщо будуть морально чи фізично виснажені. Формуванню стрес-розладів сприяють зниженню імунітету, перенесення інфекційних або інших захворювань, черепно-мозкові травми.

41241

Гальченко Алина

Лікар-психіатр, психотерапевт

Важливо: Лікар-психіатр зберігає конфіденційність і анонімність відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» стаття 6. Тому будьте впевнені, ваше звернення за консультацією і подальше лікування абсолютно конфіденційні!

Симптоми стресових розладів

Симптоми стресових розладів мають досить широкий спектр фізичних і ментальних ознак, характерних для будь-якого невротичного розладу, зокрема це:

  • погіршення настрою
  • дратівливість
  • внутрішнє напруження
  • тривога
  • зниження уваги і пам’яті
  • плаксивість
  • загальна слабкість
  • зниження працездатності

Можуть бути присутніми і більш специфічні симптоми, які характерні зокрема для ПТСР:

  1. Періодичне повторне переживання психотравмуючих подій у вигляді сновидінь, неконтрольовані їх прокрутки в думках або, так звані, «флешбеки» – раптові нав’язливі сцени минулого травмуючої ситуації з відповідними супроводжуючими почуттям страху, паніки, болю
  2. Уникнення подій, місць або людей, які нагадують про психотравмуючої подія і навіть розмов на цю тему, тому люди з ПТСР рідко звертаються за допомогою
  3. Постійне перебування в стані гіперактивації, що означає стан напруги, готовності до реагування, що супроводжується порушенням сну, дратівливістю, гневливостью, страхом.

Класифікація травм за тривалістю

У медицині є певні часові критерії для діагностики стрес-розладів. Зокрема, якщо з моменту психотравмуючих події минуло більше 1-2 діб, але не більше місяця, встановлюється діагноз гострої реакції на стрес. У разі, коли минуло більше місяця, діагностується розлад адаптації або депресивна реакція. ПТСР може діагностуватися через місяці і роки після сильно травмуючої події. Для чіткої діагностики потрібна участь психіатра або лікаря-психотерапевта.

Звичайно, в момент переживання психотравмуючих ситуації людина відчуває шок або відчай, тривогу, гнів – і це буде природно. При наявності достатніх власних ресурсів з певним часом можна звикнути до пережитим, адаптуватися і вже не так гостро реагувати Але, якщо процес затягується, присутні частина з перерахованих вище симптомів, то може бути діагностований невротичний розлад.

Лікування ПТСР і стрес-розладів

Психотерапія . Доведеним ефективним видом психотерапії є когнітивно-поведінкова терапія. У разі ПТСР – це, також, травмофокусована когнітивно-бихевиоральная терапія, десенсибілізація і опрацювання травми рухами очей. Для саморегуляції тривоги застосовуються стрес-менеджмент у вигляді релакс-методик, дихальних вправ, прогресивної м’язової релаксації і ін.

Медикаментозне лікування полягає в симптоматичному призначення різних груп препаратів. Фармакотерапія полягає в застосуванні антидепресантів, транквілізаторів, тімостабілізаторів, атипових антипсихотичних засобів, в якості монотерапії або в комбінації. При ПТСР – це довгострокова фармакотерапія 12-24 місяців </ strong>.

Сучасні методи лікування

testimonial icon

Гальченко Аліна -

Лікар-психіатр, психотерапевт

"Сучасні методи терапії психічних захворювань засновані на принципах комплексного лікування і розробці індивідуальних програм. Звертайтеся до мене, і ви отримаєте кваліфіковану психіатричну допомогу без тривалого очікування в чергах! "

Поділиться в соціальних мережах

Якщо вам цікаво, поділіться з усіма

logo call

Якщо ви відчуваєте подібне
проблеми, будь ласка, зв'яжіться зі мною

Телефонуйте з будь-яких питань