Лікування біполярного розладу (БАР) в Полтаві

Біполярний розлад

Біполярний афективний розлад або маніакально-депресивний психоз – розлад психіки, якому характерні періодичні виникнення епізодів депресії і манії.

Найчастіше біполярні розлади (БАР) вперше дебютує в пізньому підлітковому і молодому віці, середній вік прояви – 25 років, але він може бути і значно пізніше. Відзначається зв’язок захворювання зі спадковістю. Діти батьків, які страждають БАР хворіють в 10-15 разів частіше, ніж особи без спадкової обтяженості, але не 100%!

У більшості випадків біполярний розлад (БАР) проявляється без будь-якої зовнішньої причини на тлі повного благополуччя. Іноді тільки при першому в житті епізоді може передувати якийсь стрес, але в подальшому такі епізоди БАР втрачають зв’язок з психотравмой.

Варіанти перебігу депресивної фази

Багато пацієнтів з БАР відзначають характерий зв’язок з біоритмами, наприклад напади захворювання частіше розвиваються у весняний або осінній період. У жінок навіть буває зв’язок з менструальним циклом. Тривалість же самих епізодів дуже різноманітна, але в цілому маніакальні епізоди є короткими, адже вимагають значної енерговитратності і можуть становити від пару тижнів до місяця-двох, в деяких і до декількох місяців.

Депресивним епізодам характерні більш тривалі течії – від 2 до 6 місяців, а іноді до декількох років. Світлі (здорові) проміжки можуть бути дуже тривалими, по кількох років, але частіше, через рік-два епізод БАР знову проявляється. Важливий момент біполярного розладу (БАР) є в тому, що в проміжках між болючими епізодами відбувається повне або переважне зникнення всієї симптоматики, так що незалежно від тяжкості і кількості перенесених нападів зміни особистості не розвиваються, що означає людина може повертатися до повноцінного життя.

Послідовність змін депресивних і маніакальних епізодів абсолютно непередбачувана, тобто після депресії не обов’язково буде наступна манія, може бути знову депресивний епізод. Біполярний розлад (БАР) може бути і монополярним розладом, а саме з проявами тільки депресивних фаз. Можливість існування у особи тільки маніакальних фаз надзвичайно низька. Одні з наслідків БАР – це неадекватність поведінки в період маніакальною фази і висока суїцидальна готовність при епізодах депресії.

Симптоми біполярного розладу (БАР)

Симптоми депресивних епізодів:

  • зниження настрою
  • рухова загальмованість
  • загальмованість думок
  • песимізм
  • відсутність апетиту і помітна втрата маси тіла
  • ангедонія (відраза до всього оточуючого)
  • розлади сну
  • зниження лібідо
  • можливі маячні думки самозвинувачення, самознищення, гріховності
  • можливі суїцидальні думки
  • тілесні симптоми (сухість шкіри, ламкість волосся, тахікардія, коливання артеріального тиску, запори.

Симптоми маніакальних епізодів (прямо протилежні депресивним):

  • підвищений настрій
  • рухова розгальмування
  • скачок ідей
  • завищена самооцінка, хвастощі «своїми зв’язками і значимість у суспільстві»
  • неадекватне і надмірне бажання спілкуватися і всім допомагати
  • гіперсексуальність, до збочень і невпорядкованих сексуальних зв’язків
  • відсутність або скорочення сну через відсутність втоми
  • тілесні прояви не характерні
41241

Гальченко Аліна

Лікар-психіатр, психотерапевт

Важливо: Лікар-психіатр зберігає конфіденційність і анонімність відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» стаття 6. Тому будьте впевнені, ваше звернення за консультацією і подальше лікування абсолютно конфіденційні!

Лікування біполярного розладу (БАР)

Лікування біполярного розладу (БАР) включає медикаментозні і психотерапевтичні методи. Медикаментозна терапія є основним в лікуванні цього захворювання. Психотерапевтичні методи спрямовані на психологічну підтримку пацієнта, розробку адекватних схем поведінки в критичні моменти. Лікування БАР в гострі періоди бажано в умовах стаціонару, так як можлива висока суїцидальна готовність, особливо в період різкого переходу з маніакальною в депресивну фазу або навпаки.

На жаль, повне одужання практично неможливо. Більшості пацієнтів з біполярним розладом (БАР) вдається підтримувати своє соціальне функціонування на задовільному рівні протягом усього життя, але в залежності від частоти і сили проявів хворобливих фаз. Часті, затяжні і сильні за проявами епізоди захворювання порушують адекватні відносини з близьким оточенням, заважають професійній сфері і призводять до розпаду сімей. Шляхом медикаментозного лікування максимально підтримується тривалість «світлих» проміжків між епізодами захворювання.

Сучасні методи лікування

testimonial icon

Гальченко Аліна -

Лікар-психіатр, психотерапевт

"Сучасні методи терапії психічних захворювань засновані на принципах комплексного лікування і розробці індивідуальних програм. Звертайтеся до мене, і ви отримаєте кваліфіковану психіатричну допомогу без тривалого очікування в чергах!"

Поділиться в соціальних мережах

Якщо вам цікаво, поділіться з усіма

logo call

Якщо ви відчуваєте подібне
проблеми, будь ласка, зв'яжіться зі мною

Телефонуйте з будь-яких питань