Тривожно-фобічні розлади в Полтаві

Тривожно-фобічні розлади

Страх – нормальна фізіологічна реакція, призначена для самозбереження в разі небезпеки, наприклад страх болю і смерті оберігають нас від необдуманих ризикованих вчинків. Реакція нормальна, поки не стає надмірною, малообґрунтовані і не заважає жити.

Кожен має свої страхи, багато з яких перебільшені і необгрунтовані, такі як поширений страх павуків (арахнофобія), страх виду крові (гематофобія), страх висоти (акрофобія). Є досить дивні фобії:

  • хрематофобія – страх дотику до паперових грошей
  • аблютофобія – страх приймати ванну
  • омброфобія – страх дощу
  • педофобія – страх дітей
  • трискайдекафобія – страх цифри 13
  • мелофобія – страх музики
  • декстрафобія – страх того, що знаходиться праворуч
  • номофобія – страх відсутності мобільного зв’язку
  • антропофобія – боязнь інших людей, дуже поширене в азійських країнах, зокрема в Китаї
  • нозофобія – страх хвороби.

Фобофобія - боязнь страху!

Якщо з арахнофобією або гематофобіею можна абсолютно нормально жити, то боязнь паперових грошей вже принесе певний дискомфорт і змусить прийти до поступок, створення процедур, щоб уникнути процесу контакту зі своїм страхом.

У разі надмірного страху безпосередньо перед якоюсь ситуацією, предметом, супроводжується тілесними проявами (пітливість, тремор, нудота, серцебиття і ін.) В медичній практиці встановлюється діагноз тривожно-фобічних розладів.

На жаль, наша сучасність створила нові популярні і поширені тривожно-фобічні розлади – це агарофобія (страх відкритих просторів, натовпу, виходити на вулицю), соціофобія (боязнь спілкування, бути в центрі уваги), які часто поєднуються. Люди з такими фобіями змінюють свій стиль життя, замикаються будинку, максимально обмежують своє коло спілкування, втрачають роботи. Людина з соціофобією не може спокійно пересуватися в громадському транспорті, відвідувати людні місця, установи максимально намагається не залишати свій будинок, де відчуває себе в безпеці.

Агарофобія – соціальна фобія

Агарофобія, соціальна фобія можуть супроводжуватися панічними атаками – раптовими неконтрольованими нападами паніки, що поєднуються з вегетативними симптомами (прискорене серцебиття, задишка, нудота, біль в грудях або животі, тремор). Згодом, при погіршенні нормального життєвого укладу, впливу на соціальні відносини, додаються депресія, психосоматика, може ускладнитися зловживанням алкоголю, наркотичних речовин, які дають тимчасове полегшення.

Щоб уникнути предмета страху особа може виконувати ритуальні дії, надалі є ризик формування обсесивно-компульсивного розладу. Як ось в період карантинних заходів проти грипу COVID-19 виникає мезофобіі – страх мікробів, забруднення, з подальшим частим миттям рук, аж до утворення ран.

Тривожно-фобічні розлади страждають однаково як жінки, так і чоловіки. Причиною їх виникнення може бути попередньо пережита травмуючий подія. Базисом для фобій є риси характеру, тривожні особистості більш схильні до виникнення різних фобій.

41241

Гальченко Аліна

Лікар-психіатр, психотерапевт

Важливо: Лікар-психіатр зберігає конфіденційність і анонімність відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» стаття 6. Тому будьте впевнені, ваше звернення за консультацією і подальше лікування абсолютно конфіденційні!

Лікування тривожно-фобічних розладів

Першочерговим для лікування фобій є психотерапія. Доказову ефективність мають наступні методи: когнітивно-поведінкова терапія, експозиційна терапія та ін. Психотерапія спрямована на виявлення зв’язку між фобією і психотравмуючих ситуацією чи інших причин формування страху, в подальшому вироблення нових схем реагування на об’єкт страху.

У разі тривалої недієвості психотерапії або надмірного рівня тривоги, виражених тілесних проявів, частих панічних атаках підключається медикаментозне лікування. Фармакотерапія призначається виключно лікарем-психіатром, психотерапевтом.

Сучасні методи лікування

testimonial icon

Гальченко Аліна -

Лікар-психіатр, психотерапевт

"Сучасні методи терапії психічних захворювань засновані на принципах комплексного лікування і розробці індивідуальних програм. Звертайтеся до мене, і ви отримаєте кваліфіковану психіатричну допомогу без тривалого очікування в чергах! "

Поділиться в соціальних мережах

Якщо вам цікаво, поділіться з усіма

logo call

Якщо ви відчуваєте подібне
проблеми, будь ласка, зв'яжіться зі мною

Телефонуйте з будь-яких питань