Панічна атака – раптовий, необгрунтований напад неконтрольованого страху і тривоги, що супроводжується тілесними проявами, такими як задишка, серцебиття, пітливість. З медичної точки зору при неодноразових повторних атаках встановлюється діагноз «Панічний розлад».
Симптоми панічної атаки:
- необгрунтована сильна тривога
- страх смерті, або божевілля
- прискорене серцебиття
- пітливість
- тремор
- відчуття нестачі повітря, задишка
- ком у горлі, біль у грудях (животі, голові, спині)
- сухість в роті
- запаморочення
- оніміння в руках і ногах
Тривалість панічних атак
Зазвичай, панічна атака триває 10-30 хвилин, а виникає у кожного з різною частотою. Згідно клінічних класифікацій, якщо протягом місяця спостерігається кілька нападів, то це панічний розлад середньої тяжкості, в разі близько 4 нападів на тиждень – це важке панічний розлад. На тлі підвищення тривоги частота панічних атак може збільшуватися.
При першому нападі, часто викликають швидку допомогу, деякі звертаються до сімейного лікаря або терапевта. Починають масові обстеження, здачі аналізів, численні походи до лікарів. При першій атаці, однозначно, краще звернутися за допомогою, адже напад має схожі симптоми з інфарктом міокарда, бронхіальною астмою, ішемічним інсультом, цукровим діабетом та ін.
Далі, у випадку панічного розладу, обстеження покажуть відсутність патології і не принесуть бажаного результату, але а час і фінансові ресурси будуть втрачені.
Наслідки панічних атак
Хоча в період між нападами інших проявів розладу може і не бути, якість життя погіршується. Формується страх повторного виникнення нападу, в зв’язку з чим людина починає уникати місць, де відбувалися панічні атаки, часто це громадські людні міста, супермаркети, громадський транспорт, святкові заходи, у великих містах – метро. Хоча часті панічні атаки під час сну, без будь-якої явної на те причини.
Будинки люди з панічним розладом почуваються безпечніше, можливо, стають залежними від рідних, без яких бояться пересуватися, можуть кидати навчання або роботу, не зустрічаються з друзями.
Таким чином, до панічних атак з часом додаються соціофобія, агарофобія (страх відкритого простору), депресія або інші розлади, що в подальшому ускладнить процес лікування. Нерідко, для полегшення свого стану починають зловживати алкоголем або наркотичними речовинами.
Гальченко Аліна
Лікар-психіатр, психотерапевт
Важливо: Лікар-психіатр зберігає конфіденційність і анонімність відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» стаття 6. Тому будьте впевнені, ваше звернення за консультацією і подальше лікування абсолютно конфіденційні!
Причина панічного розладу
Насправді, причина панічного розладу не ззовні, це наслідок наростаючою надмірної внутрішньої тривоги. У свою чергу, з’ясувати, що викликало цю тривогу, завдання стоїть перед психотерапевтом і самим пацієнтом. Це можуть бути невиражені емоції, постійна стриманість, стреси, конфлікти, непосильне відповідальність, особиста нереалізованість на роботі або у відносинах, невміння говорити «ні». Наш мозок не забуває і про пригніченою негативної енергію може нагадати навіть через місяці.
Важливий вплив, а точніше «базис», мають індивідуальні риси характеру. Вважається, що люди, які по життю відрізняються тривожністю і невпевненістю, більш схильні до панічних атак. У той же час і сильні особистості, які несуть велику відповідальність і не схильні скаржитися, через деякий час можуть вичерпати свої ресурси і накопичений негатив проривається панічними атаками.
Лікування панічних атак
Лікування панічних атак тривалий і комплексний процес, який включає психотерапевтичні методи і медикаментозну терапію. Слід зазначити, що лікування триває від декількох місяців і більше, навіть коли симптоми панічного розладу зникли, з метою профілактики терапія обов’язково триває.
Психотерапія спрямована на розуміння пацієнта зв’язку його психологічного стану з проявами панічних атак, встановленню джерела симптомів і їх дезактуализации. Дієвою в світових дослідженнях визнана когнітивно-поведінкова терапія.
Також застосовуються раціональна психотерапія, гештальт-терапія, можлива необхідність підключення сімейної терапії або певних тренінгів, в залежності від причин виникнення панічних атак і індивідуальних особливостей.
Медикаментозна терапія
Медикаментозна терапія необхідна для купірування гострого періоду панічного розладу, в подальшому стабілізації стану і його профілактики. При високому рівні тривоги і частих панічних атаках психотерапія може не мати позитивного ефекту в їх лікуванні.
Але, якщо лікар призначив вам при нападах приймати тільки препарати для серцевого ритму і / або легкі транквілізатори, то це не вихід, і ніколи не вилікує панічний розлад. Для успішного лікування панічних атак і економії Вашого часу, грошей потрібно звертатися за спеціалізованою допомогою до лікаря-психотерапевта, до компетенції якого входить дане розлад. Панічні атаки лікуються і легше їх подолати саме на ранніх стадіях прояви.
Сучасні методи лікування
Гальченко Аліна -
Лікар-психіатр, психотерапевт
"Сучасні методи терапії психічних захворювань засновані на принципах комплексного лікування і розробці індивідуальних програм. Звертайтеся до мене, і ви отримаєте кваліфіковану психіатричну допомогу без тривалого очікування в чергах! "
Якщо ви відчуваєте подібне
проблеми, будь ласка, зв'яжіться зі мною
Телефонуйте з будь-яких питань