Ми всі створюємо певні ритуали, які дають відчуття впевненості і полегшують нам життя. Наприклад, ранок перед роботою повно послідовних ритуалів: випити кави, почистити зуби, перевірити чи вся електрика і вода вимкнені, закрити двері на замок і далі дорога на роботу та інше, у кожного своє. Якщо якась ланка вибити з цього ланцюга, то з’являється відчуття тривоги, нав’язливі думки «щось забув», «щось станеться» або «день не склався».
У людей з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР) подібний стан, але в рази тривожніше і складніше. Вони живуть з постійним відчуттям тривоги, їх ритуали можуть бути дивні і безглузді, але їх неможливо не виконати, тому що тоді «щось жахливе станеться», неможливо рухатися далі, поки не проходиш цю безглуздість.
Невроз нав'язливих станів
Обсесивно-компульсивний розлад або невроз нав’язливих станів – це стан, що супроводжується нав’язливими думками (обсессия) або нав’язливими діями, ритуалами (компульсии), а частіше їх поєднанням.
На жаль, люди з ОКР занадто соромляться свого стану, вважають, що ця проблема в очах інших може виглядати смішною, незрозумілою і контрольованою. Бояться, що їх вважатимуть божевільними або ж слабкими, адже часто на цей розлад страждають досить сильні характером особи, які в житті намагаються все контролювати і нести велику відповідальність. В такому випадку звернутися за допомогою – це підтвердження існування проблеми і її неконтрольованості.
Класичні прикладом ОКР
Класичним прикладом ОКР, яке набуло популярності в період карантинних заходів проти COVID-19 є численне миття рук при мезофобіі (страху забруднення). Кожне зіткнення з речами, які на думку цієї людини, є брудними, приносить відчуття дискомфорту, тривоги.
Такі думки (обсессии) настільки домінують і переважають над іншими думками, що виконуючи дії (компульсии), приносить тимчасове полегшення і зниження рівня тривоги. В даному випадку – це миття рук. Але помивши руки, відбувається наступний контакт з іншими предметами і відчуття забруднення відновлюється, що змушує знову повторювати свій ритуал. Згодом, такі дії починають заважати нормально жити і працювати, навіть може привести до появи ран на шкірі рук від сухості і частого контакту з миючими засобами, що все одно не зупиняє страждає ОКР продовжувати виконувати свої ритуали.
Середній вік людей з ОКР
ОКР переважно припадає на молодий вік, 10 – 24 роки, тобто підлітковий і ранній зрілий період. Однакове поширено у чоловіків і жінок. У більшості випадків йому передує перенесений стрес, такий як смерть близької людини, конфлікти на роботі, нещасні випадки, буллінг в школі.
Нав’язливі думки можуть компонувати з фобіями, не виконання ритуалів – супроводжуватися панічними атаками і тривогою, з часом, через такі зміни в життя, може сформуватися депресія. У багатьох людей з ОКР з’являються думки про самогубство і близько 1% його здійснюють. ОКР, особливо в дитячому і підлітковому віці, може супроводжуватися тиками, у дорослих – зловживанням алкоголю. Тобто невирішення проблеми ОКР призводить до ускладнення цього стану іншими психологічними розладами.
Гальченко Аліна
Лікар-психіатр, психотерапевт
Важливо: Лікар-психіатр зберігає конфіденційність і анонімність відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» стаття 6. Тому будьте впевнені, ваше звернення за консультацією і подальше лікування абсолютно конфіденційні!
Лікування ОКР
Для того, щоб кваліфіковано розрізнити ОКР від інших проблем, необхідно якісне психіатричне обстеження. Для ОКР характерний перехід в хронічну форму. Періодично стан може сприяти у виконанні цього, залишаються виражені симптоми і звичайний хід життя не порушується. При стресовому навантаженні і підвищенні рівня тривоги обсессии і компульсии часто посилюються.
Лікування ОКР включає етап психотерапії та фармакотерапії
Психотерапія є основним напрямком в подоланні ОКР, особливо на початкових етапах розлади. Ефективні і доказові методи психологічних і психотерапевтичних інтервенцій – когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) , експозиційна та психодинамическая психотерапія та інші.
Медикаментозне лікування призначається при неефективності психотерапії і занадто виражених симптомах розлади. Включає різні групи препаратів, зокрема, відповідно до доказової медицини, основними препаратами вибору терапії є антидепресанти другого покоління, далі, в залежності від наявних симптомів, антипсихотики, транквілізатори, ноотропи.
Сучасні методи лікування
Гальченко Аліна -
Лікар-психіатр, психотерапевт
"Сучасні методи терапії психічних захворювань засновані на принципах комплексного лікування і розробці індивідуальних програм. Звертайтеся до мене, і ви отримаєте кваліфіковану психіатричну допомогу без тривалого очікування в чергах! "
Якщо ви відчуваєте подібне
проблеми, будь ласка, зв'яжіться зі мною
Телефонуйте з будь-яких питань